Jobb minőségű zene ASIO kimenettel
![]() |
A Windows Vista-ban bemutatkozott hangkezelés számos előny mellet magában hordoz egy nagyon zavaró dolgot is. Az olcsó AC97-es hangkártyák amúgy sem csúcs minőségű hangja zenehallgatás közben borzasztóbb tud lenni, mint mondjuk Windows Xp esetén. Ez főként az újramintavételezés miatt van. A legtöbb digitális zene, mivel CD-ről lesz rippelve 41000Hz-es mintavételezést használ alapesetben. Azonban a Windows Vista és Seven kernel szintű mixere 48000Hz-en dolgozik, így hogy a zene ne legyen gyorsabb a kelleténél újramintavételezi. Az újramintavételezést a driver végzi. Mivel a driver gyártókat sem fizetik gondolom agyon, és eleve nem minőségi termékről beszélünk ezért szimplán Lineáris interpolációt implementálnak, ami [irónia]jó tulajdonsága az, hogy a zene dinamika tartományát iszonyatosan rontja.[/irónia] |
Szerencsére ki lehet kerülni ezt a kernel mixert 2 módon is
- Direct kernel streaming kimenet használata
- ASIO kimenet használata
Mint a címből kiderül ezen leírás ASIO kimenet használatát mutatja be, mivel ez jobban működik és egyszerűbb használni, mint a direct kernel streaming-et.
Az ASIO az Audio Stream Input/Output szavak rövidítése, egy olyan hangprotokoll amely az alkalmazás számára közvetlen kommunikációt tesz lehetővé a hangkártyával, ezáltal csökkentve a késleltetést a műveletek között. Főként zene szerkesztő szoftverek szeretik használni. Amellett, hogy alacsony késleltetést biztosít, képes egyszerre több, mint 2 csatornás felvételt is kezelni, amely DirectSound alatt elképzelhetetlen. Mivel direktben használja a hangkártyát közbe iktatott mixer nélkül így nincs szükség újramintavételezésre, de egyszerre csak egy program használhatja a kártyát. Ez gyakorlatban annyit jelent, ha ASIO-t használó alkalmazást futtatunk akkor addig míg az fut, mondjuk nem hallunk hangot youtube videók nézése közben.
Ahhoz, hogy ASIO kimenetet tudjunk használni a zenelejátszónknak támogatnia kell ezt. Alap esetben egyik sincs felkészítve ilyesmire, de hála szorgos programozóknak a legnépszerűbb zenelejátszókhoz van kimeneti modul. Én foobar2k-t használok, de winamp-hoz is létezik. A másik dolog, ami kell egy ASIO-t támogató hangkártya. Szerencsére egy driver segítségével rávehető minden WDM driver-t használó hangkártya ASIO támogatásra. A progam neve: ASIO4All. A telepítője tartalmazza a 32 és 64 bites változatot is.
Szükséges szoftverek:
Az ATSurround pluginról eddig még nem volt szó. Ez egy Dolbi Pro Logic II plugin, amely képes stereo jelből normális 5.1-et csinálni. Sajnos nem igyenes, de megéri az árát. Az ingyenes verzió limitációja az, hogy időközönként némi fehér zajt kever a zenébe. Winamp és Foobar 2000-et támogat.
A Foobar 2000 és az ASIO4ALL telepítése igen egyszerű feladat, így azt nem is kommentálnám. Az ASIO kimeneti modult meg a foobar könyvtárban található components mappába kell bemásolni.
Ezután elindítva a foobart első utunk a file menüből nyíló preferences ablak legyen.
A megnyíló preferences ablakban a Playback/output alatt található lapon az ASIO4All-t válasszuk.
Ez után az alatta található ASIO devices listán hozzá kell adni egy új eszközt a new gombbal.
A megjelenő ablakban be kell állítani a csatorna kiosztást. Az alábbi képen egy szabványos 5.1 sorrend látható. Stereo esetén csak a left és right csatornákat kell beállítani.
Az ATSurround plugin-t a DSP részen lehet beállítani, ami a szintén a Playback részen található. Az elérhető DSP-k listából át kell helyezni az aktív DSP-k listába, majd a configure selected gomb megnyomásával be kell állítani.
A Main lapon a Processing mode legördülő listából az ATSurround AS a (3/2)-es elem legyen kiválasztva.
Majd a Room lapon az Enable Bass redirection legyen kipipálva. Továbbá itt lehet szórakozni még késleltetéssel és hangszórónkénti egyéni erősítésekkel. Ezen beállításokat ki kell tapasztalni a szobától és a hangrendszertől függően.
Ezek után ha a kedvenc zenénket megpróbáljuk lejátszani akkor elvileg hallanunk kellene a különbséget a Direct Sound és ASIO között, valamint a tálcán az óra mellet meg fog jelenni egy kis értesítés ami tájékoztat arról, hogy ASIO kimenet van használatban:
Amennyiben a foobar értesítést küld hogy nincs elég csatorna a lejátszáshoz, akkor elképzelhető, hogy már valami alkalmazás használja a hangkártyát, ezért az ASIO nem tud elindulni, vagy az is lehet rosszul lett konfigurálva valami.
2011. február 9. szerda @ 16:48
Jó a cikked Gabi.
A Foobar dolgot még kiegészíteném azzal, hogy érdemes benne szoftveres resamplert használni a 44100Hz-48000Hz/96000Hz/192000Hz konverzióra, ha a hangkártya ASIO-n csak 48KHz-et, vagy annak többszöröseit tudja. Erre van a foobar2000-ben beépített plugin is, ami a Resampler (PPHS) néven fut. Ezt szintén a DSP részen lehet bekapcsolni, javasolt a legfelső helyre tenni a plugin listában. A plugint a config ablakában 48000Hz-re kell állítani, és ha erős a gép, be lehet kapcsolni az ultra módot is. Ezután füllel érezhető minőségjavulás tapasztalható zenehallgatás közben. Van egy Resampler (Secret Rabbit Code) nevezetű plugin is, ez az én fülemnek valamivel kellemesebb hangzást ad a PPHS-el szemben, ezt a netről le lehet tölteni kis keresgélés után. E plugin valamivel régebbi eresztés, mint a másik. Konfigurálása hasonló a PPHS-hez, 48000Hz-et kell megadni, és a Best sync interpolation-t kiválasztani. Javasolt a DSP lánc aljára egy Adcanced Limiter plugint is betenni, megelőzendő a túlvezérlést.
2011. február 9. szerda @ 16:50
Ja, a Resampler (Secret Rabbit Code) az új foobar2000-ekkel már nem működik, csak a 0.9.x.x verziókat támogatja
2011. február 9. szerda @ 22:53
Gondoltam rá h. portolom az újat. A resampler simán fordítható visual c-vel, csakhát a grafikus felület… MFC és natív Windows grafikus felület fejlesztéshez meg nem értek.
2017. január 27. péntek @ 14:22
Ez a plug-in megoldás működik felvétel készítéskor is? Adobe Audition 1.5-öt használok és sajnos abban nem lehet átállítani, hogy Asio-ról vegyen fel.
Kérem aki tud segítsen nekem!
Köszönöm.