PCB névjegykártya
A Szabad Szoftver Konferencia és egyéb előadói tevékenységeim kapcsán egy jó ideje hasznos lett volna, ha van névjegykártyám, ezért megterveztem a sajátom.
Azt a kezdetektől fogva tudtam, hogy nem szeretnék egy snassz, unalmas, papír alapú névjegykártyát magamnak, helyette valami izgalmasat, így jött az ötlet, hogy nyomtatott áramköri lap legyen a kártya. Eredetileg lézer gravírozott rozsdamentes acél kártyát szerettem volna, de ezek gyártása jelen pillanatban még igencsak drága, míg a nyomtatott áramköri paneleket a JLPCB-től például már 2$ kezdő ártól meg lehet rendelni, ami elfogadható.
A panel tervezéséhez az Autodesk által felvásárolt Eagle programot használtam. Pár év kihagyás után érdekes élmény volt újra használni. Látszik rajta a törődés és a fejlesztés, de megmondom őszintén, több fejlődést vártam. Nem mennék bele részletekbe, de azért vicces egy nagyon nem vicces módon, hogy a saját maguk által kitalált DXF formátum importját nem tudták még rendbe tenni, illetve az is vicces, hogy 2019-ben még mindig nincs beépített SVG import lehetőség.
Másik hátránya az Eagle-nek, hogy a gyárilag szállított alkatrészkönyvtárak igen idősek, nem igen piszkálták őket, éppen ezért minden modern és használható alkatrész előkeresése még mindig kész kínszenvedés.
Szerencsére az SVG import hiányát más is megelégelte, ezért összedobott egy weboldalt, aminek a segítségével az SVG fájlunkat tudjuk konvertálni az Eagle rajzoló script nyelvére, ezáltal importálva SVG fájlokat.
A kötelező információkon és az alap dizájnon túl igen sok hely volt a kártyán, ezért az aljára egy vonalzót szerkesztettem. A “grafika” pedig egy működő AVR ISP kapcsolás, aminek az alapját a USBTinyISP szolgáltatta. Az eredeti tervhez képest az eltérés csupán annyi, hogy a kisebb helyigény miatt SMD alkatrészekből áll össze a kapcsolás, illetve az, hogy az USB csatlakozó helyére egy tüskés csatlakozósor került betervezésre.
A kapcsolásra azért is esett a választás, mert stílusos a Programozható elektronikák könyv kapcsán, valamint kevés alkatrészből áll, illetve nem akartam és időm sem volt megváltani a világot egy olyan kapcsolás tervezésével, ami komplex firmware-t igényelt volna.
Amit mindenképpen másként csinálnék a gyártott panelhez képest, az a QR kód elhelyezése. A hátoldalra a weboldalamra mutató QR kódot helyeztem, ami a forrasztásgátló lakk réteg alól ezüstösen jelenik meg, mint egy alkatrész számára fenntartott pad. Mivel ez nem kis méretű, ezért óhatatlan módon szórja a fényt, aminek következtében nagyjából egy QR kód olvasó program se tudja rendesen beolvasni.
A lap kapcsolási rajzát és a hibajavított PCB fájlt a https://github.com/webmaster442/nevjegykartya github repóból lehet letölteni. A kapcsoláshoz tartozó fájlokat a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 4.0 licenc feltételei alapján szabadon módosíthatod, adaptálhatod az eredeti mű és készítőjének megjelölésével.