Router Beállítás III
![]() |
Tegnap szükségessé vált egy új Router beszerzése a költözésem kapcsán. A Router beállítása közben eszembe jutott, hogy egy-két dolog kimaradt a leírásból (Első írás itt, Második írás itt). Ezeket bepótolandó itt a router beállítási útmutatóm 3. felvonása 🙂 |
Szintén a sorozatot folytatva egy TP-Link routert használok a demonstrációra.
Firmware frissítés
Új router vásárlásakor tanácsos ezzel kezdeni a dolgokat, mivel hibátlan szoftver nincs. Így nagy valószínűséggel egy új, frissebb szoftverrel megbízhatóbban, jobban fog működni az eszköz. Első lépés az lenne, hogy megkeressük a router beállító felületén a Firmware frissítés opciót. Ez TP-Link router-ek esetén a System Tools -> Firmware update menüpont alatt található meg.
Itt a frissítési lehetőség mellet információt találunk a jelenleg futó rendszerről és a hardver verziójáról is, ami lényeges lesz. Ezután el kell látogatni a gyártó weblapjára (jelen esetben http://www.tp-link.com), majd ott a Support és/vagy Download kategóriákon belül meg kell keresni az eszközünket típus vagy kategória alapján.
Ezt követően egy olyan lapra jutunk a TP-Link weblapja alapján ami segít a megfelelő hardver verzió kiválasztásában és felsorolja a lehetséges opciókat. Gyártónként ez persze eltérő, de hasonló megoldásokat szoktak alkalmazni.
A hardver verzió kiválasztása után eljutunk a tényleges oldalra, ahonnan letölthetőek a firmware-ek. A listából és az eszközön futó verzió ellenőrzéséből kiderül, hogy van e újabb szoftver. Jelen esetben volt, így letöltöttem a ZIP fájlt.
A fájl letöltése után a csomagban volt egy PDF a frissítési menetről angolul és egy .bin fájl. Ezt a bináris fájlt kell megadni a router firmware frissítő menüpontja alatt. Amennyiben a router már dolgozik egy ideje és beállítottuk szépen, és nem akarunk újra szenvedni a beállításokkal (mivel ezek frissítés során elvesznek), akkor érdemes meglátogatni a tényleges frissítés elkezdése előtt a konfiguráció mentő és visszaállítót. Ez általában Backup & Restore néven fut az eszközökben.
A Frissítési folyamat megkezdése előtt az eszköz kérni fog egy megerősítést arról, hogy biztos ez e az, amit szeretnénk.
A folyamat el fog tartani egy kis ideig, amely végén újra kell indulnia az eszköznek.
A folyamat végén elvileg a legújabb verziójú szoftver dolgozik az eszközön. Amennyiben gondok adódnának az új verziójú szoftver miatt az eszközzel, akkor korábbi verziók visszaállíthatóak az imént ismertetett módon.
IP QoS
A QoS (Quality of Service) egy Sávszélesség elosztásért felelős protokoll. Működhet alkalmazás szinten és eszköz szinten is. Alkalmazás szinten főként a telekommunikációs megoldások során van nagy jelentősége, mivel csak így biztosítható egy terhelt IP hálózat esetén, hogy egy hanghívás időeltolódás és jelveszteség nélkül mennyen végbe.
Ezen technológia támogatása feltétele azon WLAN eszközöknek, amelyek pályáznak a Wi-Fi minősítésre. Mivel a Wi-Fi az nem egy technológia név, csak egy minősítés. Úgyhogy elmondható, hogy minden Wi-Fi WLAN, de nem minden WLAN Wi-Fi hálózat 🙂
Eszköz szinten azért van jelentősége, mivel így biztosítható, hogy a router által osztott sávszélesség egyenlő arányban, vagy valami prioritással osztódjon szét a gépek között. Ezen funkciót nem támogató router-ek esetén az kap több sávszélességet akinek nagyobb szerencséje volt, mivel eszközönként és gyártónként változó a módszer amivel osztanak az eszközök.
Amint látható ez egy igen hasznos szolgáltatás, ezért érdemes bekapcsolni mindenképpen. A beállítás abból áll elsősorban, hogy meg kell adni az osztott sávszélességet. Opcionálisan IP tartományok megadhatóak minimális garantált sávszélességgel, vagy maximalizált sávszélességgel. Amennyiben ilyen nincs megadva, akkor a csatlakozó gépek között a sávszélesség egyenlő arányban oszlik meg.
Open DNS
Az OpenDNS egy DNS szolgáltatás, ami a szolgáltatónk által nyújtott DNS szolgáltatás minőségét jóval felülmúlja. Mivel az OpenDNS már DNS címfeloldás közben tiltja az általuk kártékonynak ítélt weboldalak letöltését. Ezen felül gyorsabban töltődnek be a weblapok, mivel rövidül a DNS címfeloldás folyamata.
Egy másik előnye az OpenDNS használatának az, hogy segítségével pillanatok alatt blokkolható egyes weblapok letöltése. Egészen naprakész adatbázisuk van a Szexuális tartalmat tartalmazó oldalakról, ami könnyen blokkolható. Ez akkor hasznos, ha az ember szülő révén nem akarja, hogy a gyereke még véletlenül is ilyen oldalakra tévedjen.
A szolgáltatás igénylése 2 lépcsőből áll. Először is regisztrálni kell a https://www.opendns.com/home-solutions/ címen. Itt választható a regisztrációt nem igénylő DNS címfeloldás gyorsítás vagy a regisztrációt igénylő extra szolgáltatás.
Az egyszerű regisztrációs űrlap kitöltése után, valamint az elküldött aktivációs E-mail visszaigazolása után a szolgáltatás igénybevételéhez át kell állítani a router-ben a DNS címeket. Ehhez igen komoly segítség is van a weblapon a legnépszerűbb router típusokhoz.
Mivel TP-Link router leírás nincs, ezért minket az oldalt található IP címek érdekelnek. Ezek az elsődleges és másodlagos DNS címek, amire módosítanunk kell a beállításainkat. Ezt a Router WAN Port konfigurációjánál tudjuk megtenni. Statikus és Dinamikus IP címek használata esetén egyszerű a módosítás. PPPoE kapcsolatok esetén a beállítás csak az Advanced gomb megnyomása esetén jön elő.
Ezután a router újra fog csatlakozni. A következő hardveres router újraindítás (kihúzom a konnektorból, majd visszadugom) és számítógép újraindítás után életbe is lépnek ezek a beállítások. Azonban, ha nem akarunk ilyesmihez folyamodni, akkor parancssorból az alábbi 3db parancs segítségével azonnal igénybe léptethetjük az új beállításokat:
ipconfig /release ipcongig /flushdns ipconfig /renew |
Előfordulhat, hogy a böngésző gyorsítótárát is törölnünk kell. Firefox alatt ez a Firefox menü -> előzmények -> előzmények törlése menüpont alatt tehető meg. Törlendő időtartomány legyen a mindet és a törlendő elemek között elég csak a gyorsítótárat kiválasztani.
Ezután ha a böngészőnkben ráfrissítünk az OpenDNS weblapra, akkor egy tájékoztatást kéne kapnunk, hogy OpenDNS-t használunk.
Ezután a Dashboard-on konfigurálhatóak a beállítások. Itt legelőször létre kell hozni egy hálózatot az Add a network gomb megnyomásával.
A hálózati cím azonosítása a beállítások miatt szükséges. Mivel a legtöbb ember Dinamikus IP címmel kapcsolódik, ezért a védeni kívánt gépekre érdemes letölteni a globális IP változás figyelő és visszajelentő alkalmazásukat. Ott ahol több gép is van a hálózaton elég egynél is beállítani, mivel a router mögött minden gépnek ugyan az a globális IP címe. A frissítő alkalmazás számos platformra elérhető.
A Hálózat és az aktuális globális IP cím felvétele után el kell nevezni a hálózatunkat, hogy ne csak az IP címet lássuk.
Ezután a hálózatok kezelésénél megjelenik az újonnan beállított hálózatunk. Egy fiókkal több hálózat is kezelhető. A beállítások módosításához az IP címre kell kattintani
Itt előre definiált beállítások és kategóriák blokkolhatóak. Az alapszintű védelem főként Szexuális és Pornográf weboldalakat blokkol, míg a magas szintű beállítás már Adware és egyéb fincsiségek ellen is véd minket. Természetesen a beállítások módosíthatóak, személyre szabhatóak. Továbbá egyes domain-ek manuálisan is blokkolhatóak. A Módosítások egy 3 perces késleltetéssel lépnek életbe.
Extra szolgáltatásképpen bekapcsolható a naplózás és a statisztika is, amivel nyomon követhető és felügyelhető a beállítás
2012. március 8. csütörtök @ 09:37
Hali. Nekem egy Tp-link TL-WR1043ND routerem van. Wifiről megy az összes gép, számszerint 3. MEg tudom azt csinálni hogy az én gépemen legyen max a sávszélessgég(15mega) és ha csatlakozik valaki akkor mondjuk ebből ő csak 2megát kapjon?
2012. március 12. hétfő @ 13:44
Ha van benne IpQoS, akkor igen.
2012. március 12. hétfő @ 19:04
Ez egy menüpont akar lenni? Csak 1 funkció? Ha csak az akkor milyen menüpont alatt tudnám beállítani?
2012. március 13. kedd @ 13:31
Menüpont és funkció is egyben. IP QoS néven kellene keresni.
2012. március 13. kedd @ 16:45
Hát sajna nem találok ilyet, csak “IP & MAC Binding” menüpont van aminek hasonló a neve. 🙂
2012. március 15. csütörtök @ 02:53
Képekkel illusztrált leírást találsz róla a következő oldalon:
http://www.tp-link.com/en/article/?id=194
Nem hirdetésnek szántam a linket 😀
2012. április 25. szerda @ 22:45
Miután Firmware-t frissítettem, néha elmegy a net és router ki-be kapcsolás után jön vissza. Okozhatja ez? Mer akkor lehet vissza kéne raknom valami régebbit rá.
2012. április 29. vasárnap @ 22:04
Okozhatja igen. Érdemes lenne kipróbálni a régivel is, majd garanciába visszavinni, ha a hiba továbbra is fennáll.
2016. január 19. kedd @ 15:33
Szia!
Nagyon érdekesnek és hasznosnak találtam a cikkedet, viszont kisebb vagy nagyobb akadályba ütköztem ezt még nem tudom megítélni. Rendelkezem egy TL-WR340G típusú routerral. A leírásod alapján próbáltam volna frissíteni a firmware-t, viszont hiába látogatok el a hivatalos weboldalra nem találok a listályukban ilyen típusú eszközt. Ezt lehet valamivel orvosolni?
Illetve egy olyan problémám is lenne, hogy csak a ma már szinte semmit nem érő WEP kódolással tudom védeni a wifi-s hálózatot. Ha WPA vagy WPA2 kódolást szeretnék a routeren eldob minden addigi beállítást, gondolok itt arra, hogy alap lesz a wifi hálózat neve és az újonnan beállított kódolás sem működik. Találkoztál már ilyen esettel?
2016. január 23. szombat @ 19:44
A TL-WR340G már rég kifutott modell sajna. Frissítés a http://www.tplink.com/en/download/TL-WR340G.html címről tölthető le. Ettől hátha megjavul, bár elképzelhető, hogy 4+ éves vas esetén már a belső kondenzátorok sem az igaziak, ebből adódóan produkálhat ilyen érdekes hibákat. Lehet egy új állja majd a helyét.
2016. március 3. csütörtök @ 08:58
Hasonló problémám van mint Szabi-nak:
csak fogja magát a net, és elmegy. Diginél van pppoe típusú, és amikor elmegy gépről se tudod fellépni a routerra. Továbbá ha lecsatlakozom a routerről, nem csatlakozik vissza rá, amíg újra nem indítom.
Amiket próbáltam:
-új IPcímet beállítani routerra, hátha ipcím ütközés miatt van gond (több eszköz csatlakozik wifihez).
-DHCP letiltása: talán ez működött a legjobban, viszont mobilról nem tudtunk csatlakozni utána, így nem is volt sokáig tesztelve, hogy jelentkezik e a probléma (nagyon random mikor jelentkezik, van hogy 5-10 percenként, van hogy csak napi 2-3).
-DHCP időkorlát emelése: elég alacsonyra volt állítva, mondom lehet az újraosztáskor van valami probléma, de hiába lőttem be tegnap du 48 órára úgy egy jó 5 alkalommal jelentkezett a probléma.
-firmwaret nem frissítettem még, majd ma azt is tolom, de ehhez már nem sok reményt fűzök.
Eddig koliban volt használva, és nem volt semmi gond vele, bár ott lehet más módban, és beállításokkal.
Ha bármi ötleted van erre, én nagyon megköszönném. Rendkívül idegesítő a probléma.
A router típusa: TL-WR340G/TL-WR340GD
2016. március 3. csütörtök @ 09:50
Amit megpróbálnék:
2016. március 7. hétfő @ 10:21
Nagyon köszi a segítséget, meg a tippeket, közben én is nézelődök folyamatosan.
Firmware frissítés megvolt múlthéten, utána úgy nézett ki hogy jó. Frissítés után átállítottam dual access / russia pppoe -re, és dinamikus Ip-re azon belül . Darabig nem szakadt, aztán mégis.
A kondikat még nem néztem át, ha most se lesz jó lehet az lesz a következő.
Ma megint gond volt, tovább keresgéltem, és ami legjobb tipp hirtelen az az, hogy nem tartja életben az adsl kapcsolatot, és valamiért nem figyeli hogy disconnectelt -> nem reconnectel.
Épp ebben a pillanatban állítottam át a “connect on demand” nál hogy aktív maradjon mindig (eddig 15 percre volt állítva, avagy elvben utána szétkapcsol.
Egy syslogot azért adok neked is, meg mondom leírom miket kóklerkodok közben, hátha valakinek később segítség.
https://justpaste.it/s0ua
https://jpst.it/G2dz