Windows telepítése OS X mellé
![]() |
Ahogy egy korábbi írásban említettem, a Mac gépek OS X rendszerrel szállítva kaphatóak. Ezen gépekre is telepíthető Windows. A mai írásban arról lesz szó, hogy hogyan is kell ezt megtenni. Az Áldozati gép egy MacBook Air volt, amelyre ismerősöm, Balázs Windowst is szeretett volna telepíteni. |
A program, amire szükségünk lesz a BootCamp nevet viseli. Ez alapértelmezetten telepítve van minden újabb OS X rendszeren. (Intel processzorra épülő gépek esetén)
Ezen kívül szükség lesz egy Windows telepítő DVD-re, és egy legalább 800Mb szabad hellyel rendelkező USB meghajtó kell, valamint internetelérés sem hátrány. Amennyiben a Mac gépben nincs DVD/CD olvasó, akkor egy megfelelő méretű USB meghajtó is kellhet pluszba a telepítő tárolásához.
A BootCamp 3 dolgot lát el:
- Telepítés előkészítése és OSX meghajtó átméretezése megfelelő méretűre
- Telepített Windows esetén a Boot eszköz kiválasztása
- Windows számára illesztőprogramok biztosítása
A telepítés első lépéseként a Dockon található Launchpad alkalmazást (a képen a második ikon a bal oldalról) kell megnyitni, majd a segédprogramok kategóriából kiválasztani a Boot Camp asszisztens menüpontot.
Ezután elindul a BootCamp segédprogram, ami első körben felajánlja a hivatalos telepítési útmutató kinyomtatását, majd felkínálja az elvégezendő feladatok listáját.
Amennyiben rendelkezünk a Windows 7 Telepítő lemezképével ISO formátumban, akkor a program létre tud hozni a segítségével egy olyan USB meghajtót, amiről tudnánk telepíteni a rendszert. Jelen esetben, mivel már volt ilyen USB eszközöm, ezen lépést kihagytam.
A támogatási szoftver beszerzése pont talán a legfontosabb. Ez garantálja azt, hogy minden illesztőprogram a legfrissebb legyen, és hogy minden akadálymentesen, gördülékenyen menjen. A Windows 7 telepítése menüpontot be kell kapcsolni, ha a varázsló után közvetlenül futtatni szeretnénk a Windows telepítőt.
A támogatási szoftver CD/DVD-re is írható, vagy USB meghajtóra is másolható. Mivel a masinában nem volt DVD/CD író, ezért az egyetlen opció az USB-re másolás volt. Ezután jöhet az igencsak hosszadalmas letöltési folyamat, ami letölti a majdnem 800Mb méretű illesztőprogram csomagot.
A letöltés végén a program rátér a particionálásra. A beállítás szabadon módosítható, azonban 20Gb alatti partíciót ne nagyon adjunk meg a Windows-nak, ha lehet. A partíciók beállítása után felkínálja a rendszer újraindítás lehetőségét a program. Újraindítás után a Windows telepítő fog üdvözölni bennünket.
A Windows telepítő elindulta után lesz egy pár darab partíció a lemezek kiválasztásánál, ezek közül az egyik címkéje BOOTCAMP lesz. Erre a partícióra kell telepíteni a rendszert. Ha azt mondja a Windows, hogy nem telepíthető erre a partícióra, akkor formázni kell ezen partíciót. A Windows telepítéséről korábbi írásom nyújthat támpontot.
A Windows első indítása után kb semmit sem ismert fel a gépből, úgyhogy jöhetett a Pendrive-ra kimásolt BootCamp Szoftver telepítése. Telepítés közben megkérdezi, hogy frissíteni akarjuk – e majd rendszeresen az illesztőprogramokat. Természetesen igent mondunk rá.
A szoftver telepítése után újra kell indítani a gépet.Ezután minden illesztőprogram felkerül a gépre, és használhatóvá válik rendesen a Windows rendszer is. A vezérlőpulton létrejön egy BootCamp ikon, amely fontos beállításokat tartalmaz.
Első ilyen fontos beállítás a Keyboard fül alatt található jelölőnégyzet. Ezt be kell kapcsolni ahhoz, hogy a felső soron található funkcióbillentyűk aktiválhatóak legyenek az Fn gomb segítségével. A Billentyűzet Windows alatt egyébként normál PC billentyűzetként funkcionál. Tehát a speciális karakterek a Windows alatt megszokott helyeken találhatóak.
Mivel a touchpad alapbeállításon kb semmire sem képes, ezért érdemes a Trackpad fül alatt beállítani, hogy koppintással kattintson (Tap to Click) és a másodlagos kattintás funkciót sem árt engedélyezni (Secondary Click).
A legfontosabb funkciója a szoftvernek azonban a betölteni kívánt operációs rendszer kiválasztásának lehetősége. Ez a Startup Disk menüpont alatt található. Ha a Mac OS X-et szeretnénk indítani Windows helyett, akkor itt tudjuk átállítani, hogy a Mac OS induljon el. Közvetlenül innen újra is tudjuk indítani a gépet. Ezen funkciója miatt érdemes kitenni az asztalra is a programot.
Ezután OS X alól a Rendszerbeállítások alatt elhelyezkedő indítólemez alkalmazással tudjuk kiválasztani, hogy következő indításkor a Mac OS vagy a Windows töltődjön be. Amennyiben nem piszkáljuk a a beállításokat, minden esetben a korábban beállított operációs rendszer fog betöltődni. Indításkor megjelenő Boot menüből sajnos extra gányolás nélkül nem lehet kiválasztani az operációs rendszert. Elvileg lehetséges lenne, de felesleges hiú reményeket fűzni hozzá.
Végül szeretném megköszönni Balázsnak, hogy lehetőséget biztosított a gép kipróbálására.
2012. május 23. szerda @ 18:06
Szívesen! Remélem másnak is hasznára válik!
2012. július 18. szerda @ 21:52
Igen hasznos volt! Köszönöm a segítséget!
2012. augusztus 31. péntek @ 17:27
Szia/sztok!
Bár már pár hónap eltelt a cikk óta azért egy kérdést feltennék, hátha válaszra lel. “Ezután jöhet az igencsak hosszadalmas letöltési folyamat, ami letölti a majdnem 800Mb méretű illesztőprogram csomagot.” az igencsak hosszadalmas kifejezés alatt kb mennyi időre kell számítani? Én már kb 1 órája elindítottam a boot camp-et.. és a letöltésig egész gyorsan (kb 5perc) ment minden, de azóta csak szinte semmit sem mozdult a “csík”. Ez normális?
Előre is köszi a választ!
2012. augusztus 31. péntek @ 18:41
Igen, normális. Egyszer majd végigszalad a csík különösebb ok nélkül. Internet kapcsolat függő, hogy milyen gyorsan végez. Telepítés közben konkrétan mi söröztünk, úgyhogy nem tudok időt mondani, még hozzávetőlegest sem.
2013. február 10. vasárnap @ 11:17
Nalam változó volt. Volt hogy nem töltötte le, volt hogy tíz perc alatt. Atlagban fel ora. Szerintem a szerverrel van nemi gond, főleg amiatt nem jött le. Sajnos itt kell nemi türelem, de közben ne ülj a gép elott, csak néha nézz oda, közben tudsz mást csinalni
2012. október 25. csütörtök @ 22:12
Hello! Elkezdtem én is csinálni a bootchamp-et de amikor keri h tegyem be a win 7 dvd-t nem fogadja el! Vkinek vmi ötlet? ide irj ha van vmi ; bob05@freemail.hu
THX
2012. október 25. csütörtök @ 22:15
Valószínűleg nem eredeti lemezről akarsz telepíteni az a gond. Egyébként a program neve meg Bootcamp. E-mail címet meg vaktában kommentbe írni nem szokás.
2013. február 10. vasárnap @ 11:19
Ezek szerint csak eredetivel érdemes próbálkozni? Ha egy Pc ér felmegy a tort az az air-én nem fog működni?
2013. július 18. csütörtök @ 16:19
Nekem feltelepült a nem eredeti DVD-ről is, majd az eredeti serial-al aktiválva lett.
2013. február 8. péntek @ 12:31
hello! remélem még sikerült valakit válaszra bírni.
először is köszönöm a leírást nagyon pöpec lett.
kérdésem az hogy a win telepités után az osx is fennmarad? az osx-et nem kell ujratelepíteni vagy ilyesmi?
2013. február 8. péntek @ 17:31
Igen fent marad, nem kell újratelepíteni.
2013. február 10. vasárnap @ 11:20
Köszi. Fent van és működik.
2013. február 12. kedd @ 10:19
csak eredeti windowssal/progikkal érdemes probálkozni? vagy ugyanúgy működik minden mint egy pc-n?
2013. augusztus 3. szombat @ 18:36
Sziasztok!
A bootcamp-el hogyan tudok pendrive-ra Win7-et tenni ugyanis nem ajánlja fel és ha egy másik programmal csinálom akkor nem ismeri fel,hanem kéri a lemezt.Próbáltam pendrive-ról is bootolni ment is de a partícionálást sem csinálta meg a bootcamp.
Üdv
2014. június 17. kedd @ 19:51
Helo! Sikeresen telepítettem a leírásod alapján a windowst, és remekül is működött a dolog addig, amíg vissza nem váltottam az eredeti Mac-es op rendszerre, ott viszont a rendszerbeállítások, indítólemez menüpont alatt nem jelenik meg a windows.
Mit tudok ilyenkor tenni, hogy váltsak windows-ra?
Válaszodat előre is köszönöm
2014. június 17. kedd @ 20:28
A cikk írása óta változott a Bootcamp felépítése. Ha bekapcsolás után nyomod az Option gombot, akkor feljön az operációs rendszer választó. Amennyiben nem, akkor lehet nem jól lett telepítve a Windows. Egy Linux-ot bootolva ellenőrizd gparted programmal a partíció épségét, opcionálisan mentsd le az adatokat, majd próbáld újratelepíteni.